«Ақмола облысы білім басқармасының Аршалы ауданы бойынша білім  бәлімі Костомар ауылының негізгі  орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Ақмола облысы білім басқармасының Аршалы ауданы бойынша білім  бәлімі Костомар ауылының негізгі  орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

СоцСети

Қамқоршылық кеңес

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ашық сабақ

18.05.2020

Бекітемін:

Директор: _ _ _ _ _ _ _ _ _ Е. С. Әлібеков

Сынып: 7б

Пән: Қазақстан Тарихы

Күні :

Сабақ жоспары сабақтың

7.4. XVI-XVIII ғғ. қазақ хандығының дамуы

Қазақ хандығының XVI-XVIII ғғ. дамуы

Мектеп: Костомар НМ

Сабақ тақырыбы 1

Тәуке жанындағы Қазақ хандығы

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.10 мемлекеттің гүлденуінде қазақ хандарының рөлін анықтау.

7.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын анықтау, олардың салдарын анықтау.

7.3.1.11 қазақтардың қоғамдық-саяси өміріндегі батырлар,билер,сұлтандар мен жыраулардың рөлін анықтау

Сабақтың мақсаты

Көптеген оқушылар: мемлекеттің гүлденуінде қазақ хандарының рөлін анықтай алады.

Кейбір оқушылар: қазақ хандарының сыртқы саясатын анықтап, олардың қызметін талдай алады.

Барлық оқушылар: қазақтардың қоғамдық-саяси өміріндегі батырлар, билер, сұлтандар мен жыраулардың рөлін анықтай алады

Бағалау критерийлері

Білім және түсіну

Видеоролик 3 фактіні және 3 оқиғаны анықтайды

Тәуке хан

Талдау

Тәуке ханның ішкі және сыртқы саясатының іс-қимылдарын талдауды кестеге дұрыс орналастыру, сондай-ақ билер қызметін атап өту қажет

Қазақ хандығының нығаюында

Синтез

Тарихи Пирамидада Тәуке ханның жетістіктерінің пайдасына 5 дәлел келтіру

 

"Степной Ликург"," Тәуке хан басқармасының уақыты – бозторғайлар қой арқасындағы Ұяларды ұрған уақыт"," Тәуке хан басқармасының уақыты – Қазақ хандығының алтын ғасыры "тақырыптарына 55-75 сөзден ой-эссе жазу»

Тілдік мақсаттар

 

Жарғы / постановление/, би.Бұл оқиға / өзгерту / маңызды болды, өйткені ...............

Тәуке деген бір есімде, барлық қазақтарда жүрек қағылды,мақтаныш – ол Ликург болды .......... А. Левшин.

"Ликург" - мемлекеттіліктің негізін қалаушы, спартандық жерді бөлуді ұйымдастырушы,атақты спартандық заң шығарушы./

Ликург сөзінің мәнін түсіндіру.

Құндылықтарды дарыту

 

 

- Ұлттық сана-сезімі

- батырлардың мақтанышы

- ответсттвенность

- құрмет

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, Қазақ әдебиеті, құқық негіздері

Дағдылар

АКТ пайдалану

оқушылардың білімін кеңейту үшін мультимедиялық ресурстарды қолдану

 

Алдын ала Білім

 

Неге қазақтар Орбұлақ шайқасында жеңіске жетті? - осы тақырып бойынша көшпелілердің әскери өнерінің жетістіктерін талдайды, қазақ жасақтары әскери өнерінің қаһармандығы мен шеберлігін бағалайды

Тарихи концепт

(фокус) дәлелдеу

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басталуы 1

 

 

10 минут

 

Психологиялық көңіл-күй: көзіңізді жабыңыз және сіз бай және бақытты екенін елестетіңіз

мәселе жоқ, сіз теңіз жағасында, аулада тұрасыз

үйде қымбат керемет машина бар.

Көзді ашыңыз және өз өміріңізді қандай ұсынды? (жауаптар)

Сіздің өміріңізді қалай атауға болады

алтын? Сіз далада өмір болды ма деп ойлайсыз

қазақтарда тұрақты, тыныш, қолайлы,

сол алтын? (жауаптар)

Бүгін сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз?

(К) шақыру-талқылау

Тарихи концепт:фокус дәлел

Мұғалімнің әрекеттері:

Оқушыларды сабақ тақырыбын, зерттеуді, сабақтың мақсатын тұжырымдауға шығарады

.Оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін талқылау.

Сабақта белгіленген іс-әрекеттер

Сабақтың тақырыбын анықтау.

Оқу мақсаттарын анықтау.

Жетістіктер критерийлерін анықтау

Жоспарлау.

Ресурстарды ,әдістерді (жеке, жұптық ,топтық тапсырмалар, )таңдай отырып, іс-әрекеттер оқу мақсатына жақындау.

Оқыту.

Белсенді стратегиялар мен әдістер.Өзара оқыту, бейнетаскалау, схемаларды жіктеу, Тарихи пирамидадағы оқиғаларды реттеу,зерттеу мәселелері, эссе, өлшемдер бойынша өзара баға беру.

 

Бағалау критерийлері:

1.Тәуке ханның ішкі және сыртқы саясаты туралы кестені дұрыс толтырады.

2.Тәуке ханның жетістіктері бойынша тарихи кестені толтыру үшін 5 дәлел келтіреді

Синтез."Тәуке хан кезеңі Қазақ хандығының алтын ғасыры болды ма?»

Рефлексия.Күтілетін нәтиже:

Жеке,жұптық,топтық өзара әрекеттесу арқылы оқушыларды оқыту, түсіну, талдау, синтездеу дағдыларын дамыту

 

1-3 Слайд

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дейін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Динамикалық кідірту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Сабақтың мақсаты бойынша дағдыларды дамытуға және білімді қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттер.

Үш топқа бөлу (Аға жүз,

Орта жүз, Кіші жүз).

коржынның көмегімен асықпен.

 

Мұғалімнің әрекеттері

 

 

Тапсырма топта жұмыс,

Ақпаратты алу стратегиясы. Аттар " бейнесюжетін көрсету.Тәуке хан".Бейнесюжетті көрсетер алдында оқушыларға сабақтың мақсаты бойынша критерийді ұсыну.

 

Табыс критерийлері

баллдар

1

Кем дегенде 3 фактіні анықтау. - 3 ұпай

Кем дегенде 2 фактіні анықтау. 2 ұпай

 

 

2

Кем дегенде 3 оқиғаны анықтау. –3балла

Кем дегенде 2 оқиғаны анықтау. –2балла

 

 

 

.

Оқушылардың іс-қимылы.

Ұсынылған өлшемдер бойынша дәптерге бейнесюжеттен әсер жазу керек.Оқушылар топтарда өз жазбаларын оқиды, бірге талқылайды.

2 тапсырма. Жұптық жұмыс.

Жарияланған күні :ұсыну өлшемдері кестелер жіктелімдер.

Оқушылардың іс-әрекеті:42-43 кестені толтыру /сыныптау/ оқулық параграфы,қорытынды жасау.

Жұптық жіктеу/ толтыру / кестені 3 фактіден кем емес

 

 

 

Табыс критерийлері

баллдар

1

Кем дегенде 3 фактіні анықтау. - 3 балл

 

 

2

Кем дегенде 2 фактіні анықтау. –2балла

 

 

 

 

 

 

1 жұп

Қызметі

Тәуке хан

БЖ

ішкі саясаты

2 жұп

Қызметі

Тәуке хан

сыртқы

саясат

3 жұп

Қызметі

Билер нығайтуда

Қазақ

хандығының

1.

1.

1.

2.

2.

2.

3.

3.

3.

 

4 жұп

Қызметі

Тәуке хан

БЖ

ішкі саясаты

4 жұп

Қызметі

Тәуке хан

сыртқы

саясат

4 жұп

Қызметі

Билер нығайтуда

Қазақ

хандығының

1.

1.

1.

2.

2.

2.

 

 

Барлық балалар шеңберге айналады. ( Балалар мұғалімнің сұрағына жауап бере отырып, қобдишаны береді. Тәуке хан қандай қасиеттерге ие болды?).

 

Жұптарға бөлу. Балалар стикерлерді таңдайды (сырт жағында хандардың аттары жазылған). Балалар есімдердің санаттары бойынша отырғызылады.

 

 

3 тапсырма .(Және).Мұғалімнің іс-әрекеті: Тәуке ханның жетістіктерін жазып, дұрыс пирпмидке рәсімдеңіз)

 

Қолданысқа оқушы:

Оқушылар Тәуке хан басқару кезеңінде 5 жетістіктен кем емес пирамидаға дұрыс орналастыруы тиіс.

Күтілетін нәтиже: пирамиданың келтірілген жетістіктерін дәйекті түрде түсіндіреді.Тәуке ханның қызметін бағалау дағдыларын дамыту жүріп жатыр.Бір-бірімен өзара әрекеттесе отырып, оқушылар бірге талқылайды, сандарды пирамидаға қандай ретпен орналастыру туралы шешім қабылдайды.Қажет болған жағдайда мұғалім көмектесуі керек.

 

 

 

 

 

Табыс критерийлері

баллдар

1

4-5 баллдан кем емес анықтау-3 балл

 

 

2

Кем дегенде 3 жетістікті анықтау. –2балла

 

 

 

Зерттеу және талдау.

Бақылау мәселелерін қалыптастыратын.

Зерттеу мәселесі:

 

4 тапсырма: сөйлейтін қабырға. Жұмыс, жұппен.

1.Қандай Жоңғар хунтайджи тағына кіргенде Жоңғар сыртқы саясаты күрт жанданды?

 

2.Тәуке ханның басқару кезеңі?

 

3. Тәуке ханның басқару кезеңінде қандай мемлекетпен біртіндеп жақындау жүріп жатыр?

 

4.Тәуке хан "Жеті жарғы"құру үшін билерді қай жерде жинады?

 

(Балаларға жауап парақтары беріледі, онда олар қойылған сұрақтарға жауап береді)

 

Табыс критерийлері

баллдар

1

3-4 сұраққа дұрыс жауап берді-2 балл

 

 

2

Сұраққа дұрыс жауап берді-1-2-1балл

 

 

 

Өзара тексеру (жұптар жауап парақтарымен алмасады және бір-біріне сенеді)

 

5 тапсырма:

"Дала Ликург Тәуке хан»,

"Тәуке ханның басқару уақыты-Алтын ғасыр

"қазақ хандығының құрылуы". "Тауке басқару уақыты

хан-жаворонки ұяларының уақыты

қошқардың арқасында".

 

Аталған тақырыптар бойынша эссе жазу - 55-75 сөзден ой-пікір жазу.Оқушылар эссе жазады, топпен бірге талқылайды, өлшемдер бойынша өзара бағалайды.Бұл тапсырманы орындау барысында оқушыларда шығармашылық ойлау дағдылары, өз көзқарастарын басқаларына жеткізу дағдысы дамиды.Тауке ханның іс-әрекетін бағалау дағдыларын қалыптастыру жүргізілуде

 

 

 

Табыс критерийлері

баллдар

1

Эссе құрастырды - 55-75 сл-3балла

 

 

2

Кем дегенде 45-55 сөзді қолдана отырып эссе құрады -2 балл

 

 

3

Кем дегенде 35-45 сөзді қолдана отырып эссе құрастырды-1 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнеролик

№ 4 Слайд

 

 

 

 

 

 

(ф) формативті бағалау мүмкіндігі кестеде оқушылар толық ақпаратты қаншалықты ұсынғанын бағалауда қарастырылған

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық параграф 48-49

Сабақтың соңы

 

5 минут

Рефлексия.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті:Кері байланыс.

(Балалар өз ұпайларын есептейді)

Пирамидада өз аттары бар стикерлер ілінеді)

 

 

 

 

 

 

 


Егер сіз 16 - 18 ұпай жинасаңыз, сіз жоғары деңгейге қол жеткіздіңіз. Және сіз пирамиданың шыңына.

Егер сіз 12-15 ұпай жинасаңыз, онда сіз пирамиданың ортасында тұрсыз.

Егер сіз 8-11 балл жинасаңыз, онда сіз біздің пирпмидтің төменгі сатысында тұруыңыз керек.

 

Просмотров: 432


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст